TERMOMODERNISEERIMINE – KASU TEIE RAHAKOTILE, KASU KESKKONNALE
Mida te saate sellest artiklist teada?:
- Milline on kõige odavam energia?
- Kuidas soojustada hoonet vastavalt standarditele?
- Kas termomoderniseerimise eelised on seda väärt?
Miks tasub mõelda ühepereelamute moderniseerimisele? Sest see tasub ära! See tasub end ära majaomaniku seisukohast, kellel on märkimisväärsed kulud ruumide kütmisel või jahutamisel. See tasub end ära ka keskkonna seisukohalt, sest mida paremini on maja soojustatud, seda vähem energiat kulub selle kütmiseks.
Termomoderniseerimine on muidugi kulukas investeering, kuid kui seda tehakse mõistlikult, kasutades kvaliteetseid materjale ja toetusi või termomoderniseerimise preemiaid, võib see end oodatust kiiremini tasa teenida. Ja meil on mugav soojus „kohapeal“.
Mis on termomoderniseerimine?
Tegevused, mida loetakse termomoderniseerimisega seotuteks, on täpselt määratletud 21. novembri 2008. aasta seaduses termomoderniseerimise ja renoveerimise toetamise kohta. Selle kohaselt on termomoderniseerimisprojektid remondid ja renoveerimised, mille eesmärk on vähendada eluhoonete kütmiseks ja sooja tarbevee saamiseks vajalikku energiat. Mida rohkem me vähendame nõudlust, seda parem on see meie rahakotile ja keskkonnale!
Kokkuvõttes peaks termomoderniseerimise tulemusena märkimisväärselt paranema hoone energiatõhusus.
Energia säästmine on kõige otsesem ja tõhusam viis globaalse soojenemise aeglustamiseks.
Odavaim energia? Säästmiseks
Termomoderniseerimisel on kõige parem rakendada põhimõtet, mida nimetatakse Trias Energetica, st esiteks energiakadude vältimine, teiseks taastuvate energiaallikate kasutamine ja kolmandaks energia tõhus tootmine fossiilsetest kütustest.
Trias Energetica kohaselt peaks esimene samm alati olema energiakadude vähendamine, säilitades samal ajal elanike soojusmugavuse. Ja siin on kõige olulisem hoone katuse ja seinte kvaliteetne soojustamine. Renoveerimine Knauf Insulationi mineraalvillaga annab tulemusi juba esimesel kütteperioodil pärast renoveerimist. See on kokkuhoiust saadav kasum.
Alles pärast hoone energiavajaduse vähendamist tuleks investeerida peamiselt taastuvate energiaallikate (TEA), näiteks päikesepaneelide, soojuspumpade või fotogalvaaniliste paneelide paigaldamisse. Kui me ei vähenda energiakadusid ja ei investeeri taastuvatesse energiaallikatesse, on mõju keskpärane.
Viimane samm on vähendada fossiilsete kütuste kasutamist miinimumini ja kasutada neid ainult siis, kui taastuvaid energiaallikaid ei ole piisavalt.
Soojustamine vastavalt standarditele
Seega, kui hoone välised osad, st katus ja seinad, ei ole hästi soojustatud, ei parane ka maja soojusisolatsioon.
See, milline peab olema katuse ja seinte soojusisolatsioon, on määratletud uutes tehnilistes tingimustes, mis jõustusid 2021. aasta alguses. Soojusisolatsiooni minimaalsed nõuded on antud soojusläbikandetegurina U.
Välisseinte puhul on selle teguri väärtus U ≤ 0,20 W/(m²K), katustel U ≤ 0,15 W/(m²K), põrandatel U ≤ 0,30 W/(m²K).
Nende standardite kohaselt peaks köetavate ruumide katustel, mille temperatuur on vähemalt 16 °C, olema U-väärtus maksimaalselt 0,15 W/(m²K). Kütmata ruumide kohal, st kui temperatuur on vahemikus 8–16 °C, ei tohi U olla suurem kui 0,30 W/(m²K).
Kuidas muuta termomoderniseerimine odavamaks?
Selleks kasutage puhta õhu programme või termomoderniseerimise toetusi – lugege lähemalt. Need on valitsuse programmid, mis toetavad soojusisolatsiooniprojekte eramajades (kuid mitte ainult eramajades).
Puhta õhu programm on võimalus saada toetust kodu renoveerimiseks, eriti nende meetmete jaoks, mis parandavad õhukvaliteeti ja vähendavad sudu. Rohkem siit.
Termomoderniseerimise toetus on seevastu riigiabi inimestele, kes viivad termomoderniseerimise projekti läbi laenu eest. Toetus on selle laenu osaline tagasimaksmine, mistõttu ei saa seda toetust kasutada inimesed, kes renoveerivad hoonet ainult omavahenditega ja laenu kasutamata. Rohkem infot siit.
Termomoderniseerimise eelised hoone omanikule:
- väiksemad kütte ja sooja vee valmistamise kulud;
- parem soojusmugavus kodus;
- heliisolatsiooni ja tulekindluse paranemine;
- mugav hooldusvabade kütteallikate kasutamine, nagu gaasiboilerid või fotogalvaanilised paneelid;
- kinnisvara väärtuse kasv;
- hoone tehnilise seisukorra paranemine.