ÖKO – VAJADUS VÕI ÄRI

Meedias kõlab sageli avaldusi nagu „Maa vajab päästmist. Planeet soojeneb, on viimane aeg tegutseda.“

Kliimamuutuste rühma aruanne ei jäta palju ruumi optimismile. „On kindel, et INIMESTE TEGEVUS on põhjustanud atmosfääri, ookeanide ja maismaa soojenemise. Üheski dokumendis ei ole seni nii üheselt rõhutatud kliimamuutuste inimtegevuse mõju.

Hinnanguliselt on inimtegevus tõstnud globaalset keskmist temperatuuri umbes 1 ˚C võrra võrreldes industriaalajastu eelse ajaga. Sellise muutuste kiiruse säilitamine suurendab seda väärtus juba 2032. ja 2050. aasta vahel 1,5 °C-ni.“ Seepärast on meie igapäevased otsused ja valikud olulised. Iga samm õiges suunas on oluline.

Kas äri saab olla öko?

Ettevõtjad on juba ammu märganud, et tarbijad ei taha teada mitte ainult söödava toidu koostisosi, vaid pööravad tähelepanu ka toodetele, millest nende kodud ja korterid on ehitatud. Knauf Insulation näeb, et tarbijate huvi ehitustoodete koostisosade vastu kasvab. Me tahame tagada, et kodusid, koole, kontoreid ja haiglaid ei ehitataks kahjulikest materjalidest. Seepärast on turule tulnud ECOSE®-tehnoloogiaga toodetud mineraalvill, mis ei sisalda formaldehüüdi, leegisummutusaineid ega fungitsiide.

See ei ole veel kõik – Knauf Insulationi tooted kannavad DECLARE-märgistust, mis kinnitab, et need ei ole kahjulikud ei toodetega töötavatele inimestele ega hoonete tulevastele elanikele. See rõhutab meie isolatsioonimaterjalide looduslikku päritolu. Knauf Insulationi tootmisprotsessis kasutatakse 80% ulatuses taaskasutatud materjale (peamiselt klaasi), samuti muid looduslikke tooraineid, näiteks liiva. Knauf Insulationi vill on ainus selles tootekategoorias, millel on DECLARE sertifikaat, mille saamiseks on sõltumatud asutused tunnustanud ja kinnitanud, et tooted on inimestele tervislikud ja ohutud.

Kas öko on lihtsalt moetrend?

Isegi kui see on moetrend, on see väga positiivne ja isegi kasulik. Kui me tänu ökotrendile laiendame oma teadmisi ja muutume teadlikumaks, siis ei ole kahtlust, et see on hea moesuund. Igaühel meist üksikisikuna on kasulik teada võimalikult palju jätkusuutlikkusest ja keskkonnast.

Kuidas veenda skeptikut kliima osas rohkem teadlikumaks?

Meile, inimestele, meeldib, kui meil on õigus ja me võtame ümbritsevast keskkonnast vaid seda, mis kinnitab meie maailmavaadet. Kas see on laiskus? See on nn kognitiivse dissonantsi fenomen, mida kirjeldas sotsiaalpsühholoog Leon Festinger. Me ei talu seda, kui meie maailmapilti tungivad mõtted või faktid, mis on vastuolus sellega, mida me mingi teema kohta arvame. Igaühel meist on kaitsemehhanismid oma väärtuste ja uskumuste kaitseks. Seega on uued teadmised, mis muudavad varasemad teadmised küsitavaks, alati väljakutseks.

Minu arvates, kui me kohtame oma teel inimesi, kellel on meist erinevad tõekspidamised, kaotame nendega vaidlusse laskudes energiat. Olulisem on see, mida me üksikisikutena igapäevaselt teeme. Küsimus on selles, millist eeskuju me oma tegude ja käitumisega anname. Lõppude lõpuks näevad meid meie töökaaslased, sõbrad ja perekond. Minu puhul hakkas mu tütar kõigepealt palju puu- ja köögivilju sööma oma figuuri pärast, see mõjus positiivselt tema heaolule ja sellele järgnes planeedi heaolu. Järgisin tema eeskuju, hakkasin piirama liha söömist, sõin maitsvat, kerget ja tervislikku toitu. Ja see on kasulik nii mulle kui ka kogu maailmale. Kogemuse kaudu õppimine on parim.

Miks on Knauf Insulation huvitatud Be.Eco projektist?

Kliimateadlikkuse suurendamine on tänapäeval äärmiselt oluline väljakutse, mille me Knauf Insulationis oleme võtnud endale üle maailma südameasjaks. Seetõttu on haridus võtmetähtsusega. Haridus koolis, kuigi isiklikult arvan, et see peaks olema juba lasteaias. Kui lapsed arendavad positiivseid harjumusi, siis muutub looduse eest hoolitsemine loomulikuks.

Mõned usuvad, et koolides peaksid olema spetsiaalsed koolitunnid kliima kohta. Selleni on veel pikk tee minna. Minu arvates tuleb aga kogu haridussüsteemi muuta nii, et keskkonnaga seotud küsimused esineksid erinevates õppeainetes. Näiteks tulevastele ehitusspetsialistidele kutsekoolides on kasulik näidata ehitustoodetes kasutatavaid koostisosi, et nad oleksid teadlikud nende tähtsusest tervisele.

Seega on väga oluline haridus ja näidata eeskuju sellega, kuidas igaüks meist saab oma igapäevaste väikeste ja suurte valikutega mõjutada negatiivsete trendide ümberpööramist. Planeedi tuleviku huvides on mõistlik alustada endast juba täna. Kõik on endiselt meie kätes. Külastage kodulehte Pealeht – #Be.Eco (beeco.edu.pl)