KUIDAS VÄLTIDA PÖÖNINGUL NIISKUST?
Õigesti valmistatud viilkatus tagab täieliku kaitse ekstreemsete ilmaolude negatiivsete mõjude eest. Kui katusekonstruktsioon vastab tehnilistele nõuetele ja on tugevalt ehitatud, ei ohusta niiskus seda kindlasti.
Katusekonstruktsioon peab vastama kõikide väliste hooneosade standarditele ja nõuetele:
- soojus- ja heliisolatsioon;
- konstruktsiooni kandevõime ja stabiilsus;
- auru läbilaskevõime;
- tulekindlus;
- tihedus.
Hoone tuleb projekteerida ja ehitada materjalides ja toodetest nii, et see ei kujutaks ohtu hügieenile ega kasutajate ja naabrite tervisele. Negatiivseks mõjuks võib olla veeauru kondensaadi tekkimine läbipaistmatu vaheseina pinnal, mis võimaldab hallituse arenemist. Niiskuse kogunemist konstruktsioonile ja viimistluskihtidele aitab ennetada auru läbilaskvate materjalide kasutamine. Õige materjalide (parameetrite) valik eemaldab kristallistumise ohu ja kaitseb hoone konstruktsioone bioloogilise lagunemise eest.
Kõikides tingimustes
Õigesti soojustatud maja tagab pidevalt optimaalse temperatuuri ruumides, hoolimata väljas valitsevatest tingimustest (temperatuur, tugev tuul, vihm, õhuniiskus). Samuti tagab see optimaalse temperatuuri ja niiskuse tingimused pööningul.
Aga kui märkame pööningul märgasid plekke või kondensaati hoolimata sellest, et vihma ei ole sadanud, mis võib olla nende tekkimise põhjus?
Lisaks katusekonstruktsiooni ehitusvigadele ja vigadele katusematerjali paigaldamisel või katuse mehaanilisele kahjustusele võivad pööningul esineva niiskuse põhjused olla järgmised:
- ummistus ventilatsioonis või ebapiisav ventilatsioon, mis peaks tagama kondensaadi kuivamise tänu õhuringlusele;
- tuuletõkkekihi lekked või kahjustused;
- soojustuskihi ebapiisav paksus, kasutatud on ainult ühte kihti sarikate vahel ja tekkinud on soojussillad sarikate ja soojusisolatsiooni liitekoha vahel;
- katuse kandesõrestiku ehitamisel on kasutatud märga puitu;
- ebapiisav aurutõkkekiht või selle hooletu kinnitamine.
Kaitse niiskuse ja bioloogilise korrosiooni eest
Parima kaitse väljast tuleva niiskuse eest annab katuse kattematerjali õige paigaldamine. Tugeva alusega katusekonstruktsiooni korral tagatakse täiendav kaitse bituumenpapiga või auru läbilaskva membraaniga müüritise pinnal või OSB-plaatidel. Samas tugevalt auru läbilaskva Homeseal LDS 0,04 FixPlus membraani kasutamine sarikatel võimaldab sarikate vahelise ruumi täita Knauf Insulationi mineraalvillaga koguulatuses.
Auru läbilaskvuse tõttu eemaldab membraan liigse niiskuse pööningult. Samal ajal kaitseb see katusekonstruktsioone ja soojustust märjaks saamise eest väliste lekete tõttu.
Tuulekindlus ja ventilatsioonivahe puudumine mineraalvilla ja membraani vahel takistab soojuse väljumist soojusisolatsioonimaterjalist ja niiskuse väljumist õhku. Õhutiheda konstruktsiooniga katuse korral on oluline kasutada katte all ventilatsioonivahet, et liigne veeaur saaks väljuda, ja samuti kasutada viilkatuste sisepinnal Homeseal LDS aurutõkkemembraani.
Tihedate katuste puhul (täislauast ja difusioonikindla katusepapiga) ja mineraalvillaga soojustatud kasutatavate pööningute puhul tuleks vältida kõrge difusioonikindlusega aurutõkkekilet. Nii takistame niiskuse eemaldamist vaheseintest. Seetõttu on õhutiheda katte puhul turvalisim lahendus muutuva difusioonikindlusega aurutõke: LDS Flexplus. See on ideaalne keerulise kujuga katusekonstruktsioonide puhul. Aktiivne aurutõke muudab oma parameetreid vastavalt niiskustasemele. See laseb talvel vähem veeauru läbi, kaitstes soojustuskihti niiskuse sissetungimise eest. LDS Flexplusil on kõrge difusioonikindlus, kaitstes pööningukonstruktsioone kondensaadi eest. Suvel see suurendab difusioonivõimekust ja vaheseinte lihtsamat kuivamist.
Viilkatuse ventilatsioon
Õige katuse ventilatsioon on eeltingimuseks liigse veeauru eemaldamiseks viilkatuse soojustuskihist. Viilkatuse ventilatsioon sõltub suuresti katuse kujust, kalde suurusest ja nurgast. Hoolimata katuse ventilatsiooni meetodist, on selle peamiseks eeliseks soojustuskihi ja katuse sõrestiku pidev kuivatamine. Õige katuse ventilatsioon suurendab olemasoleva isolatsiooni efektiivsust ja pikendab katusekonstruktsiooni eluiga. Niiskus võib tekkida pidevast niiskuse juurdevoolust hoone seest, tehnoloogilisest niiskusest või katusematerjali lekkimisest. Korraliku ventilatsiooni täiendavaks eeliseks on pööningu jahutav mõju üha sagedamini esinevate suviste kuumalainete ajal. Veeauru kondenseerumine on kõige paremini märgatav talvel, kui temperatuuri erinevus pööningu sees ja väljas on suurim. Hästi ventileeritud katusepind tagab kastepunkti korral niiskuse ilmumise kohas, kus on tagatud selle kondensaadi äravool katusest välja.
Tiheda aluskonstruktsiooniga viilkatuse korral on kaks ventilatsioonivahet. Esimene on soojustuskihi ja algse katusekatte kihi (täislaud, OSB-plaat) vahel. Teine vahe on aluskatte ja katusematerjali vahel. Hoolimata pööningu kasutusviisist peab mõlemal vahel olema sissevõtt ja väljalase ja need peavad olema takistusteta kogupikkuses.
Kui sarikatega katuse korral on esmaseks katteks kõrge auruläbilaskvusega membraan Homeseal LDS 0,04 FixPlus, on katusel üks ventilatsioon. Niiskus eemaldatakse tänu membraani madalale difusioonitakistusele. Ei ole vaja, et esmane kate harjaliinil oleks avatud. Tänu sellele kaitseme harja täiendavalt vihmavee eest. Homeseal LDS 0,04 FixPlus membraani paigaldamine otse Knauf Insulationi villa peale annab täiendava energiasäästu, sest õhuringlus ei jahuta soojustust.
Katusematerjali ja isolatsiooni hoolikas paigaldamine koos õige ventilatsiooniga tagab kuiva ja sooja pööningu. Õigesti toimiv ventilatsioon koos Knauf Insulationi LDS Homeseal süsteemiga aitab saavutada täieliku pööningu niiskuskaitse lahenduse. Praegu kasutatakse energiasäästlikeks, madala energiakuluga ja passiivmajades kõrgeima kvaliteediga soojustusmaterjale. Soojuskao kontrollimiseks tasub reguleerida niiskustaset pööningul ennast tõestanud Homeseal LDS süsteemi lahendustega.