ENERGIATÕHUSUS – MIDA SEE TÄHENDAB PRAKTIKAS
Lihtsamalt öeldes on hoone energiatõhusus selle elanike elu mugavus. Energiatõhus hoone on talvel soe ja suvel jahe ja selle saavutamiseks vajalik energiakulu on viidud miinimumini. Seega on tegemist mugava hoonega, mille kasutamine on odav ja keskkonnasõbralik.
Hoone kõrge energiatõhusus muudab tehniliselt ja majanduslikult lihtsamaks ülemineku uutele, vähese heitega kütteallikatele. See hoiab ära uue soojusallika üledimensioneerimise ning muudab selle kasutamise odavamaks ja tõhusamaks.
Alates 2021. aastast kehtivates uutes tehnilistes nõuetes on määratletud parameetrid, millele uued hooned peavad vastama. Eesmärgiks on liginullenergiaga kodu standard. Selline eesmärk kehtib ka moderniseeritavate hoonete kohta.
Hoonete hea energiatõhususe saavutamiseks tuleb selle loomise etapid läbi viia õiges järjekorras:
- Hea arhitektuurne projekt.
- Välisseinte ja katuste kvaliteetne soojusisolatsioon, et vältida külmasildade tekkimist.
- Energiatõhusad ja keskkonnasõbralikud hoone kütte-, jahutus-, ventilatsiooni-, kuumavee- või ökonoomsed valgustus- ja automaatikasüsteemid.
- Hoone ehitamisega seotud teenuste optimeerimine.
- Ökonoomsete kodu- ja majapidamisseadmete valimine.
- Vähese süsinikdioksiidiheitega energiaallikate, näiteks fotogalvaanika ja tuuleenergia kasutamine.
Pidage meeles, et tööde õige järjekord on ülioluline. Näiteks kütteallika asendamine madala emissiooniga kütteallikaga ilma hoone soojustust eelnevalt ajakohastamata ei too kaasa energiatarbimise vähenemist, vaid võib isegi põhjustada energiaarvete suurenemist.
Energiatõhusus ei tähenda ainult kasumit hoonete omanikele, vaid ka mitmekülgset kasu ühiskonnale, majandusele ja keskkonnale.
Hoonete põhjalik termomoderniseerimine toob kasu paljudes valdkondades:
- Elu- ja mitteeluhoonete termomoderniseerimine võib anda Poola majandusele järgmise 30 aasta jooksul peaaegu 300 000 töökohta.
- Termomoderniseerimine on tõhus meetod tervisele kahjulike õhusaaste heitkoguste vähendamiseks, vähendades samal ajal energiavaesust, mis Poolas puudutab 12% elanikkonnast.
- Soojad hooned tähendavad kvaliteetset välis- ja siseõhku.
- Energiatõhusad hooned võivad kasutada kaasaegseid kütte- ja jahutussüsteeme, mis põhinevad taastuvatel energiaallikatel (TEA).
- Kliimamuutus on võimalik – Euroopa Liit soovib olla 2050. aastaks kliimaneutraalne.
Energiatõhusus on tõeline innovatsiooni tõukejõud
Hoonete energiatõhususe parandamine pakub ka võimalusi paljude kaasaegsete lahenduste väljatöötamiseks nii üksikutes hoonetes (nt taastuvate energiaallikate kasutamine) kui ka suurtes linnastunud piirkondades (elamurajoonides, linnades) või isegi kogu riigis. Ilma kõrgete energiastandarditega hooneteta ei ole uuenduslikud süsteemid siiski rakendatavad.
Hoonete energiatõhusus on aluseks uuenduslikele lahendustele energiavaldkonnas ja ühendavatele sektoritele.
Moderniseerimise protsess ise hõlmab üha enam arenenud tehnoloogiate, näiteks asjade interneti kasutamist, mis pakub uusi võimalusi energiasäästu meetmete mõju täpseks jälgimiseks.