ELEKTER KODUS – KUIDAS MAKSTA VÄHEM?

Tänapäevaste majapidamiste jaoks on elekter ülioluline. Ühelt poolt kunstlik valgus, mis on majades ja korterites hädavajalik, ning teiselt poolt kodumasinad ja tarbeelektroonika, mida me kasutame iga päev ja ilma milleta me oma elu enam ette ei kujuta.

Kuidas see praktikas välja näeb? Millised seadmed tarbivad kõige rohkem elektrit? Arvestades, et mõned seadmed töötavad pidevalt, näiteks külmkapp, ja teised näiteks tund aega päevas, näiteks pesumasin, võib olla raske täpselt kindlaks määrata kodumasinate energiatarbimist.

Mis tarbib kodus kõige rohkem elektrit?

Siiski tasub teada, millised on iga seadme näitajad. Millised neist tarbivad kõige rohkem elektrit ja mõjutavad seega arveid ja leibkonna eelarvet? Üldiselt arvatakse, et külmkapp on suurim elektritarbija, sest see töötab ööpäevaringselt. Arvutuste kohaselt, mis on leitavad näiteks PGNiGi veebisaidilt, on külmik kõige enam elektrit tarbivate kodumasinate pingereas kolmandal kohal.

  • Elektritarbimise poolest on esikohal induktsioonpliit ja elektriahi.
  • Kolmandal ja neljandal kohal on külmkapp ja veekeetja.

Sellele järgnevad nõudepesumasin, lauaarvuti, tolmuimeja ja pesumasin. Nende taga on kohe sülearvuti, televiisor, mikrolaineahi ja triikraud.

Külmik töötab tegelikult pidevalt ja toiduvalmistamise pliit lülitatakse sisse ainult aeg-ajalt. Vaatame elektritarbimist lähemalt:

Induktsioonpliit tarbib päevas 2,05 kWh. Ja kui võtta arvesse, et õhtusööki valmistatakse iga päev 30 minutit kahel põletil, annab see aastas 748,25 kWh tarbimist (vastavalt PGNiG veebilehe andmetele).
Energiatõhus külmik tarbib 0,74 kWh päevas – kuigi see töötab pidevalt, on selle aastane elektritarbimine 270 kWh.

Pidage meeles, et tegemist on keskmise, näitliku kasutamisega. Näiteks mikrolaineahjul on rohkem võimsust kui lauaarvutil, kuid see lülitatakse sisse väga lühikeseks ajaks, samas kui arvuti töötab kuni 12 tundi ja sageli ööpäevaringselt väikeste katkestustega…

Kuidas arvutada seadme kasutamise aastast kulu? Korrutage kWh arv 1 kWh hinnaga (see teave on toodud teie elektriarvel).

Võttes arvesse, et 1 kWh (kilovatt-tunni) hind populaarses G11-tariifis on umbes 0,65 zlotti, on arvutamine lihtne: näiteks külmkapp 270 kWh x 0,65 zlotti = 175,5 zlotti aastas. Induktsioonpliit 748,25 kWh x 0,65 zlotti = 486 zlotti aastas (ligikaudne energiahind jaanuaris 2022).

Lihtsad viisid elektrienergia säästmiseks

Alustame kõige suurematest „sööjatest“, nimelt ahjust ja pliidist. Räägime ka veekeetja, nõudepesumasina ja triikraua säästlikust kasutamisest. Ahju puhul kasutage kuuma õhu funktsiooni, nii saate valmistada toite kahel tasandil korraga, nt kui küpsetate õhtusöögiks liha, saate samal ajal praadida kartuleid ja muid köögivilju.

  • Lülitage ahi välja umbes 5 minutit enne retseptis määratud aega ja ärge avage ahju, et saaksite toidu ilma elektrita valmis teha.
  • Kui valmistate süüa elektri- või induktsioonpliidil, ärge unustage kasutada potikaasi. See vähendab oluliselt küpsetusaega. Pottide põhjad peavad olema puhtad, et need juhiksid hästi soojust. Samal põhjusel tuleb ka pliidiplaat hoida puhtana.
  • Kui vahetate kodumasinaid uute vastu, ostke A++ või A+++ energiaklassi kuuluvaid seadmeid. Need on kõige energiatõhusamad.
  • Külmkapile ei meeldi väga sagedased avamised-sulgemised. Kui paigutate külmikusse poest ostetud toidukaupu, siis valmistage need eelnevalt külmiku kõrval ette, et saaksite need võimalikult sujuvalt paigutada. Tähelepanu! Ärge pange sooja toitu külmikusse – selle jahutamiseks kulub palju elektrit.
  • Kui kasutate veekeetjat, ärge pange seda täis vaid kasutage nii palju vett kui vajate. Puhastage oma veekeetjat regulaarselt katlakivist, nt sidrunhappe lahusega – vesi läheb puhtas veekeetjas kiiremini keema.
  • Ärge kuumutage triikrauda ainult ühe või kahe eseme triikimiseks. Oodake triikimisega, kuni koguneb rohkem riideid.
  • Täitke nõudepesumasin maksimaalse mahutavusega ja kasutage kvaliteetseid pesutablette, et te ei peaks nõusid jooksva vee all loputama. Kasutage programme, mille nimes on Eco – need kasutavad vähem elektrit ja vett.
  • Kui lahkute toast või köögist isegi 5 minutiks, lülitage valgus välja. Kaasaegsed LED-lambid ei karda sagedast sisse-välja lülitamist, nagu see oli halogeen- või luminofoorlampide puhul.
  • Paigaldage trepikodadesse ja majade sissepääsude ette liikumisanduriga lambid. See on ökonoomsem ja ka ohutum.

Planeedi tuleviku huvides on mõistlik alustada säästmist juba täna. Kõik on endiselt meie kätes. Külastage huvitava projekti BeEco veebilehele, milles Knauf Insulation osaleb.